Mit írt a sajtó a balettről a 19. században?
"Aranyváry Emilia [...] lebegett, forgott, lábujjhegyezett, annyi kellem, szabatosság s ügyességgel, mi egy fiatal ballet táncosnőben nálunknál melegebb balletkedvelőket melegebb dícséretekre is indithat. Többszöri kihivás s tapsokkal fogadá a közönség."
Ehhez hasonló méltatásokat és néha lehúzó kritikákat olvashatunk a 19. századi média termékeiben.
Sokszor a táncosnő külső megjelenését is méltatták. "Kellemes szende arcza, dúsgazdagságu hajzata, piczi lábai s termete által, mely a világ első szobrásza remek művének beillenék, meglepi és elbájolja a nézőt."
Vagy karrierjóslatokba bocsátkoznak.
"Aranyváry Kisasszony, [...] ki ha visszatér Párisba, még igen sokra viheti"
Vagy szomorúan búcsúztatják a balerinát.
"Csupa új hírekkel szeretnők betölteni rovatunkat, de a napi események folyójában szomorúság is merül föl. A bájos Aranyváry k. a. további képzése végett Párisba utazandván, a nemz. szinházban jövő héten utószor lép föl"
Néha kiemelik a tánc dinamizmusát.
"százféle bájos szökkenése, művészi alakzatai, villámsebes átváltozásai miatt".
De a betanító balettmestereket is jól megnézik.
"Campilli úr, új balletmesterünk mindenesetre ügyesb Kolosánszky úrnál"
Vagy éppen a balett kapja meg a magáét.
"jelentéstelen és szegény compositiojú tánczjáték a Lepketündér, mellyben saját kegytelen szökellőinken kívül, Campilli úr s Brussi k. a. a bécsi udvari szinház előkelő tánczosai léptek fel. [...] mi szükségtelennek tartjuk ezen erölkodést, szinpadunkon balletet is létesitni."
Campilli úr Négy évszak című balettjével kapcsolatban a sajtó kiemeli "a táncok ügyes betanitását", valamint, hogy "e ballet egyik nagy elönye, hogy egészen nöballet. Benne egy egész légió nympha, nayad, szellemke, közönséges nyelven: táncosnő szerepel"
A sajtó további reflexióit és sok más érdekességet olvashatunk a 19. századi balettről az Auróra sorozat márciusban megjelenő kiadványában, amelyről a blogban adunk majd hírt.