Magyar Csupajáték NEK 1938-2020
A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus budapesti rendezvényéhez máris megszámlálhatatlan program csatlakozik. Tudtuk-e, hogy így volt ez az előző Budapesten rendezett Kongresszussal is, 1938-ban? Az akkori rendezvénysorozat része volt a Magyar Csupajáték produkció is. Hallottunk-e róla és tudtuk-e, hogy ez volt a magyar néptánc színpadra alkaotásának első jelentős példája? Ismerjük-e koreográfusának nevét, aki az egyik legjelentősebb magyar koreográfus volt?
Az Arts 5.0 kutatócsoport féléves projektet indított a Magyar Csupajáték kutatására. A Magyar Csupajáték az akkori kortárs zenei és képzőművészeti élet legjelentősebb személyiségeit gyűjtötte össze. (pl. Kodály, Veress, Farkas, Pekáry, Szőnyi) Egyben a folklóranyag színpadra alkotásának mintáját adta a későbbi koreográfusok számára.
A kutatás a Magyar Csupajáték összművészeti produkciót több irányból rekonstruálja. A történeti adatok kutatása mellett számos, eddig kiadatlan jelmez- és díszlettervet publikál.
Táncfolklorisztikai és táncantropológiai elemzéssel bemutatja a néptánc színpadra állítás magas szintű példájának és a néptáncgyűjtéseknek lehetséges művészeti kapcsolódását.
A Magyar Csupajáték 1939-ben Londonban is bemutatásra került. A londoni előadást a BBC élőben közvetítette. Ennek lehetséges nyomait a nemzetközi adatbázisokban térképezi fel.
A kutatás aktualitása: a Magyar Csupajáték az 1938-ban Budapesten megrendezett Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alkalmából létrehozott programsorozat része volt; 2020-ban lesz Paulini Béla halálának 75. évfordulója.
Az Auróra projekt az Arts 5.0, a Magyar Táncművészeti Egyetem és a Debreceni Egyetem kutatóinak együttműködésében jött létre, a projektet a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete támogatja.