Guerra-évforduló
"Guerra Miklós, az Operaház uj balletmestere mint koreográfus, mint betanitó mester és mint rendező egyképpen a legnagyobb elismerésre szolgált rá. Olyan ötletes, gondos, mindent megértető rendezéssel, olyan gazdag, tetszetős figurákkal, olyan ritmikus fegyelemmel, amilyennel ma az uj balletet bemutatták, rég nem adtak elő nálunk táncra szánt müvet..."
E sorok 1903-ban a Pesti Napló című újság január 16-i számában voltak olvashatóak. Guerra Miklós, itáliai balettmester, koreográfus első darabját, a Művészfurfangot méltatták így.
Ma, február 5-én van 80 éve, hogy Guerra Miklós vagyis Nicola Guerra meghalt. Ő volt az a balettmester, aki megalapozta a Magyar Királyi Operaház balettkarának tánctudását és balettoktatását.
Guerra budapesti működése alatt, a klasszikus olasz balett stílust őrizte meg, még a modern művészek és az Orosz Balett vendégszereplése után is. Szigorú, következetes technikai képzéssel igen jelentősen javult az opera balettkarának minősége munkájának eredményeképpen. Kiváló szólistákat nevelt: Nirschy Emíliát, Pallay Annát, Sebessi Terézt, Keresztes Mariskát, Brada Edét, Faludi Károlyt és Nádasi Ferencet. Tanítványai közül többen a következő nemzedékeknek is átadták tudását, magas követelményeit, szigorú hozzáállását.
Rendkívül termékeny koreográfus volt, 1902 és 1915 között olyan koreográfiákat alkotott, mint a Gemma, A csodaváza, a Pierrette fátyola, a Psyche és a Prometheus. Emellett felújított régebbi baletteket is: a Sylviát és a Coppeliát, valamint számos operabetét alkotója is volt: Sába királynője, Aida, Carmen, Bánk bán, Álarcosbál, Don Carlos.
Életművével nem csak Magyarországon, hanem Olaszországban is foglalkoznak, Havasi gyopár című balettjét egy olasz Guerra-kutató rekonstruálta.
#nicolaguerra #guerramiklos #magyarallamioperahaz #nirschyemilia #pallayanna #muveszfurfang #atorpegranatos #gemma #acsodavaza #pierrettefatyola